Z diamentem czy brylantem?
Diament to szlachetny kamień, wydobywany spod ziemi, który w rękach mistrza jubilerstwa przemienia się w brylant. Oznacza to, że każdy brylant jest diamentem, a każdy diament stanie się brylantem po oszlifowaniu.
Czym jest diament?
Bardzo rzadki minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Jego nazwa oznacza ,,niepokonany", ,,niezniszczalny" i nawiązuje do jego wyjątkowej twardości. Jest najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie. Tworzy zazwyczaj niewielkie kryształy przyjmujące postać ośmiościanu, rzadziej sześcianu.
Czym jest brylant?
Brylant – fachowa nazwa diamentu o szlifie brylantowym. W terminologii jubilerskiej brylant to diament formy okrągłej z pełnym szlifem brylantowym. Szlif brylantowy uznawany jest za szczyt osiągnięć mistrzów tego zawodu i występuje w 70% diamentów. Sztuka szlifierska doskonalona była przez stulecia, by zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
Tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniałą brylancję. To zjawisko powstaje w wyniku całkowitego odbicia światła od wewnętrznych oraz zewnętrznych powierzchni (faset). Podczas oceny szlifu dokładnej analizie podlegają kształt, proporcje oraz wykończenie szlifu. Rodzaj szlifu diamentów decyduje o formie oraz blasku przyszłego brylantu. Spośród wielu typów wyróżnia się dwa podstawowe: szlif brylantowy oraz szlif fantazyjny, czyli inny niż okrągły.
Szlif brylantowy
Najbardziej znany rodzaj szlifu jubilerskiego stosowanego dla diamentu, wynaleziony w XVII wieku, który wyparł dotychczas stosowany do obróbki diamentów szlif rozetowy. Pełny, klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie, a kamień szlifowany w ten sposób, widziany w planie, jest okrągły.
Szlif fantazyjny
Szlifowane kamienie mają rozmaite kształty: o zarysie trójkątnym, trapezowym, rombowym, pięciobocznym, sześciobocznym. W ten sposób szlifowane są rzadkie kamienie szlachetne lub kamienie mające skazy, względnie nieregularne kształty: kropla, markiza, serce, np. szlif nożycowy = krzyżowy.
Diament
- Wydobywany w kopalniach
- Występuje w kolorze żółtym, brunatnym, czarnym, niebieskim i bezbarwnym
- Występuje naturalnie w przyrodzie
- Matowa barwa o niezauważalnym połysku
- Zdecydowanie mniejsza cena
Brylant
- Dzieło mistrza - jubilera
- Zachwycający blask, krystaliczny połysk
- Powstaje w wyniku oszlifowania diamentu w pracowni jubilerskiej
- Od całkowicie bezbarwnego, po żółtawy
- Ze względu na włożoną pracę cena jest wyższa
Czystość
Cechą kamieni szlachetnych są mikroskopijnie zauważane znamiona wewnętrzne oraz zewnętrzne które czynią każdy diament wyjątkowym i niepowtarzalnym. Powstały w procesie formowania się diamentów. Diament im cenniejszy i droższy tym mniej posiada skaz. Idealnie czyste brylanty są rzadkością. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te brylanty, których kryterium określające czystość mieści się w przedziale SI – małe inkluzje które nie są widoczne gołym okiem.
Barwa
Wyróżnia się diamenty o barwach fantazyjnych, oraz diamenty o barwach typowych np. bezbarwny. Różnice w typowych barwach diamentów są bardzo subtelne, dlatego stopień bezbarwności określa się w specjalnych warunkach oświetleniowych oraz porównując do wzorców. Klienci często wybierają brylanty o barwie H – biel (zwykle w połączeniu z czystością SI) z uwagi na fakt, iż jest to najlepszy kompromis między ceną, a jakością.
Masa
Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze diamentu jest jego masa, którą podaje się w karatach. Jeden karat to ok. 0,2 grama. Im więcej karatów posiada kamień tym jest droższy i bardziej cenny.