Obrączki ślubne - Pierścionki zaręczynowe - z diamentem, szafirem, topazem : Jubiler Goldrun

Próby złota

Próba złota 750

Próba złota 750 zawiera aż 75% czystego złota. Wybór niemal czystego złota to z pewnością solidna inwestycja, jednak warto pamiętać, że tak wysoka próba wiąże się z kruchością biżuterii.

Próba złota 585

Próba złota 585 zawiera aż 58,5% czystego złota. Jest to jedna z najpopularniejszych prób złota z której wykonywana jest biżuteria. Na całym świecie w salonach jubilerskich klienci wybierają właśnie tę próbę złota. Ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, jest odporna na przetarcia, zarysowania i odkształcenia, oraz zachowuje swój kolor na lata.

Próba złota 333

Próba złota 333 zawiera 33,3% czystego złota. Jest to najniższa próba złota dostępna w wykonywanej złotej biżuterii. Cena tej próby jest dosyć kusząca, ale gorzej tutaj z jakością. Mimo wysokiej twardości posiada dość niską plastyczność, oraz charakteryzuje się dość szybkim śniedzeniem. Wybierając tę próbę złota nie możemy doprowadzać do kontaktu biżuterii z agresywnymi środkami chemicznymi znajdującymi się w detergentach, w wielu kremach, perfumach oraz dezodorantach.

Co oznacza próba złota?

Próba złota określa zawartość czystego złota w stopie, z którego wykonana jest biżuteria. Oznacza to że wskazuje ile jednostek czystego kruszcu przypada na 1000 jednostek masy konkretnego stopu. Próba złota musi być wybita na każdym wyrobie ze złota poza monetami. Już w starożytnej Grecji, około IV wieku p.n.e określano próbę złota przy pomocy kamienia probierczego.

Dlaczego biżuteria nie jest z samego złota?

Czyste złoto jest bardzo miękkie, nie nadaje się więc do tworzenia biżuterii użytkowej. Producenci, chcąc zwiększyć trwałość swoich wyrobów, dodają do złota domieszki. Ilość złota w wyrobie określa jego próba złota.

Najczęściej wybierana próba złota

Najczęściej wybierają próbą złota jest próba 585. Prawie 98% pracowni jubilerskich wykonuje biżuterię właśnie w tej probie złota. Wielu uważa że jest to najlepsza próba do użytkowania złota. Cena biżuterii złotej w próbie złota 585 jest proporcjonalna do jakości i trwałości wyrobu.

Próba złota, a kolor złota

Od próby złota zależą nie tylko jego właściwości, ale także kolor wyrobu. Czyste złoto ma mocno żółty odcień, dlatego zmiany barwy zależą od rodzaju stopy i jego barwy. Odchylenia w zakresie żółtej barwy traktujemy standardowo, jednak obecnie modne jest złoto w nowoczesnych odcieniach - bieli czy różu.

Jak sprawdzić próbę złota?

Aby zyskać pewność, że biżuteria została wykonana ze złota konkretnej próby należy sprawdzić wybitą próbę złota wybranego produktu. Każdy wyrób jubilerski badany jest przez Urząd Probierczy, a następnie na produkcie jubilerskim wybijana jest tzw. cecha probiercza która wskazuje na rodzaj metalu szlachetnego oraz jego próbę.

Informacja na cesze probierczej

- rodzaj metalu szlachetnego, z którego wykonany jest wyrób;

- próba, czyli informację o zawartości metalu szlachetnego w 1000 jednostkach

- oznaczenie miejsca cechowania:
B - Bydgoszcz | G - Gdańsk | H - Chorzów | K - Kraków | Ł - Łódź | P - Poznań | W - Warszawa | V Wrocław | Z - Częstochowa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl